Odkrijte Tabor nad Cerovim: srednjeveška obramba in duhovna lepota (FOTO)
Nedaleč od Grosuplja, na hribu nad vasico Cerovo, v bližini Županove jame, stoji cerkvica svetega Nikolaja. Obdana je z mogočnim obzidjem, ki je v preteklosti varovalo ljudi pred turškimi roparskimi vpadi.

Na eni od fresk so upodobljeni Bog Oče, Kajn in Abel. Abel na levi daruje od prvencev – prvi in najboljši del pridelka – in Božja roka sprejema njegov dar. Kajn na desni daruje s preračunljivim srcem, za njegovim hrbtom pa je naslikana prispodoba Hudiča.
Pot in zanimivosti
Na kratko: 8,4 km, 275 m višinske razlike; parkirišče je pri Krajevni skupnosti v Spodnji Slivnici. Lahko parkirate tudi v vasi Cerovo (tule).
Pot sva začela in končala v Spodnji Slivnici, na parkirišču. Vodila naju je skozi lepe gozdove – po naravoslovni učni poti Po poteh vodomca, ki je opremljena z ličnimi in vsebinsko bogatimi informativnimi tablami ter primerna tudi za otroke. Mimo izvira Podlomščice in mimo Županove jame (lokacija, odpiralni čas, vstopnice) sva prišla do Tabora nad Cerovim.
Do Tabora sva prišla povsem po naključju. V hiški pod obzidjem je stal prijazen gospod, ki naju je povabil naprej, odprl vhod v notranjost obzidja in odklenil tudi cerkvico svetega Nikolaja. Z velikim navdušenjem nama je razlagal o turških roparskih in ubijalskih vpadih – kako pomembna je bila stalna straža znotraj obzidja, kako so s pomočjo kresov na hribih opozarjali na prihod Turkov, kako so že vnaprej shranjevali zaloge žita in kako so se branili. Med najbolj učinkovitimi “orožji” so bile celo čebele!
Zanimivost: Sporočilo o prihodu Turkov je s pomočjo kresov s Hrvaške meje do Karavank potovalo le 2 do 3 ure – dovolj hitro!
Gospod nama je veliko povedal tudi o čudovitih freskah iz 16. stoletja, pa tudi o njihovem duhovnem pomenu. Hvala mu za to!
Na koncu me je povabil, naj v cerkvici zapojem kakšno pesem. Zapel sem pesem Upaj – Psalm 27 od prijatelja Tadeja Vindiša, avtorja pesmi in voditelja skupine Svetnik. Čudovita akustika!
O Taboru nad Cerovim
Tabor nad Cerovim je eden redkih protiturških taborov na Slovenskem, ki se je ohranil do današnjih dni. Zgrajen je bil konec 15. stoletja, na razgledni vzpetini, v neposredni bližini Županove jame. Po svoji velikosti spada med manjše tabore. Cerkvica, posvečena sv. Nikolaju, je nastala okoli 13. stoletja, najverjetneje na ostankih rimske utrdbe. Konec 15. stoletja so kmetje za zaščito pred turškimi vpadi okoli nje zgradili obzidje. Poleg varovanja življenj je tabor služil tudi za shrambo živeža ter drugih dragocenosti kmetov.
Dostop v notranjost taborskega obzidja je bil mogoč samo preko lesenega mostovža. Obzidje sestavljajo trije obrambni stolpi, ki so omogočali boljši pregled nad okolico. Številne strelne line, razporejene v dveh nivojih, so imele predvsem obrambno funkcijo in so bile namenjene uporabi lokov, samostrelov in smodniškega orožja.
V pisnih virih je bila cerkev Sv. Nikolaja prvič omenjena leta 1526, vendar njena romanska zasnova daje slutiti, da je bila zgrajena že v 13. stoletju. Današnjo obliko je dobila leta 1702. Notranjost cerkvice sv. Nikolaja krasijo freske iz začetka 16. stoletja. Posebna zanimivost je slavoločna stena bogata s freskami, delo skupine Tomaža iz Senja.
Po adaptaciji leta 1999 je Tabor nad Cerovim postal eden najpomembnejših kulturno-zgodovinskih spomenikov v Sloveniji.
Vir: visitgrosuplje.si
Odpiralni čas
Odpiralni čas velja od aprila do oktobra.
- SOBOTA, NEDELJA, PRAZNIK: 12.00-17.00, z vodenim ogledom ob 12.30.
- PON-PET: Skupinski ogled z vodnikom po predhodnem dogovoru na info@visitgrosuplje.si ali 01 786 25 74 (skupinski ogled je mogoče organizirati tudi v obdobju november – februar).
Galerija
Foto: Aleš Čerin
Pusti komentar
Se želite pridružiti pogovoru?Vabljeni ste, da prispevate!