Največji objekt na svetu iz rolic WC papirja

Kaj mora pasti v glavo skupini mladih, da se lotijo postavitve cerkve v velikosti 7,73 x 4,77 m in višine 5,58 m iz 87.423 rolic WC papirja? In pri tem postaviš Guinnessov rekord. Sredi počitnic.

Ekipi 15 mladih animatorjev iz Društva mladih Jarše je to uspelo. Pri tem so impresivni podatki. Zbrali se okoli 140.000 rolic (zbirali so jih 15 mesecev), pri tem aktivirali več šol, vrtcev, ekip župnijskih oratorijev, …

Po Sloveniji so imeli več skladišč. Pravzaprav so jih porabili le nekaj več kot pol, natančno 62,4 %. Zaradi omejitev prostora v dvorani Kulturnega doma Groblje pri Rodici, kjer je cerkev postavljena.

Skulptura bo na ogled še do konca julija ob ponedeljkih, sredah, nedeljah med 17:00 in 20:00 v Kulturnem domu Groblje (tule).

Potem jo bodo ekološko podrli (zahteva s strani ekipe Guinnessovega rekorda). Recimo, z magnetom bodo odstranili sponke s katerimi so spete rolice.

Namen je ozaveščanje

Ko sem gledal impozantno stavbo v katero lahko vstopiš in se sprehodiš po njeni notranjosti, sem se spraševal, kakšen je bil namen. Odgovor so pokazali plakati na stenah dvorane, ki govorijo o tem kako veliko lahko prispevamo k zmanjševanju onesnaževanja okolja že z malenkostnim prispevkom veliko ozaveščenih posameznikov. Po stenah dvorane kulturnega doma so mladi obesili veliko plakatov, ki govorijo o zanimivih dejstvih o odpadkih.

Recimo, …

  • … tale skulptura je sestavljena iz 87.423 rolic WC papirja, kar je poraba WC papirja, ki ga v Sloveniji porabimo v 5 urah,
  • … vsake 2-3 minute na Zemlji porabimo toliko WC papirja, da bi z njim ovili celo Zemljo,
  • … za beljenje WC papirja se letno porabi 235.000 ton klora, kar je enako teži 23 Eifflovih stolpov (Medklic: Zakaj že mora biti snežno bel? Včasih ni bil, sploh ne časopisni papir, ki smo ga uporabljali v času moje mladosti.),
  • vsak dan s tem odplaknemo v kanalizacijo 27.000 dreves.

Pa še tole: Kaj bi se zgodilo, če bi vsi, ki uporabljamo WC papir (mladi poročajo, da približno polovica svetovne populacije to dela) na dan porabili en listič manj? Prihranili bi okoli 4.000.000.000 lističev, kar bi zneslo 26 milijonov rolic, s katerimi bi – da si predstavljate – napolnili 10 olimpijskih bazenov.

Tudi o hrani so spregovorili:

  • Ena tretjina proizvedene hrane konča na smetiščih.
  • Prebivalec Slovenije je v letu 2020 povprečno zavrgel 68 kg hrane.
  • Voda, ki jo porabimo za gojenje zavržene hrane bi lahko odžejala 9 milijard ljudi – več kot nas je na svetu.
  • Če bi samo za četrtino zmanjšali odstotek zavržene hrane, bi lahko nahranili 870 milijonov ljudi.

Zanimivost: Društvo mladih Jarše je že “naredilo” vpis v Guinnessovo knjigo rekordov – leta 2012 so narisali najdaljši ristanc na svetu v dolžini 5,3 kilometra.

Več o projektu

Skratka

Projekt bi lahko na prvi pogled in brez razmisleka ocenili kot brezveznega. A ko pogledaš malo globje, vidiš …

  • koliko organizacijskih sposobnosti so morali pokazati mladi (organizacija zbiranja rolic, dogovori z organizacijami, komunikacija z njimi, skladiščenje, transport, …),
  • koliko znanja in spretnosti so pri tem razvili (tehničnih, organizacijskih, motivacijskih, …),
  • da so se morali uspešno dogovarjati z ekipo Guinnessovega rekorda in se držati njihovih strogih pravil,
  • da so se naučili projektnega in skupinskega dela,
  • da so motivirali k ekološki zavesti znatno število otrok po šolah in tudi odraslih – sam si bom odslej gotovo malo drugače brisal rit 🙂
  • da so se naučili komunikacije z mediji, znali dobro obveščati o projektu in da znajo dobro predstaviti projekt.

Še bi lahko našteval. Naj zaključim s čestitko mladim.

Foto: Aleš Čerin

0 odgovorov

Pusti komentar

Se želite pridružiti pogovoru?
Vabljeni ste, da prispevate!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja