Imate radi česen?
Pred časom sem posnel prav zanimivo fotografijo česna, kot reklamo za njegovo uporabo.
O česnu
Česen (Allium sativum) je prav čudna rastlina. Nekateri ga prav obožujemo, drugi ga pa niti videti ne morejo. Jaz sem med prvimi. Uživam ga koliko se le da.
Česen je odlična začimba in se v kulinariki veliko uporablja. Poleg uporabe česna kot začimbe, je ta zanimiva rastlina tudi zdravilna. Na spletni strani Pomurskih lekarn sem našel tole besedilo:
- Je diaforetik, pospešuje znojenje,
- ekspektorans, olajša izkašljevanje,
- spazmolitik, blaži krče,
- antiseptik, razkužuje,
- bakteriostatik, antimikotik in antivirotik, onemogoča bakterije, glivice in viruse,
- hipotenziv, znižuje krvni tlak,
- pa anthelmintik, uničuje črevesne zajedalce.
- Po ljudskem izročilu se uporablja za zdravljenje vnetih zgornjih dihalnih poti, oslovskega kašlja ter prehlada in gripe.
Na strani Pomurskih lekarn najdete še precej strokovno razlago o delovanju česna, njegovih stranskih učinkih, …
Hvala Janezu Špringerju, mag. farm. za tako izčrpno besedilo in obenem spoznavanje strokovnih farmacevtskih izrazov.
Še več informacij o česnu na Wikipediji (ang).
Aleš Čerin
Jaz česen rad uživam, a okolica ponavadi ni najbolj navdušena nad komunikacijo z mano. 😀
Vsekakor ne sme manjkati v nobeni kuhinji!
Tudi jaz sem česnova fanica in mu pripisujem veliko zaslug zato, da sem zelo, zelo redko bolna. Ni čudno, da so ga v ljudskih zgodbah o vampirjih, uporabili kot zaščito pred njimi, če predpostavimo, da je bolezen-vampir tista, ki nam pije kri.
Anže, Karmen: Očitno smo se tu zbrali samo “česnoljubci”. jaz ga obilno jem predvsem čez vikend in ko ne grem k strankam. To je to. Doma ga pa vsi nekako jedo.
Njami, česen. V najini kuhinji z Vido je aktualen prav vsak dan. 🙂
Pozdravljen, Aleš!
Sovprega mi je (malce mazohistično) omenila tvoj prispevek o česnu. Ona je “bel aklih” glede vonjav, če je ne bi poznal, bi jo imel za permanentno nosečo, tako je občutljiva. Pri vas ste “istega duha” in se tozadevno dobro prenašate – pri nas pa sem sam najmočnejšega duha.
Ko me vprašajo (npr. na krvodajalski) če “uživam” kakšna zdravila, se pohvalim, da ja, Allium sativum. Eni celo poznajo latinsko ime te eksotične rastline, kar nekaj dohtarjem sem pa moral prevesti.
Če ješ česen, si kmet (v mojih očeh najimenitnejši poklic, zahteva vsestranskost), če pa A.sativum, si pa “nobel”!
Ko smo pred destletji kolesarili po Reziji in Benečiji, sva s sedaj uglednim javnim delavcem z zobmi mlela ta “ruski penicilin” kot hruške. Ostali v ekipi so bili skrajno motivirani, da bi bila zadnja v koloni . . .
Dragi Turdus!
Zdi se mi, da vem kdo si. Če si te prav predstavljam, potem vem, da si človek “močnega duha” – tako in drugače.
Zanimivo razmišljanje: česen/kmet; Allium sativum/”nobel” človek. Jaz se ne sekiram veliko, je pa res, da delam bolj doma. Če sem s strankami, za nekaj časa prekinem preventivo.
Kaj čemo: vsaka dobra stvar imam kakšen stranski učinek in ta ni najhujši, kajne?
Hvala, ker si se oglasil.
Aleš, veš, kdo sem. Tvojega soimenjaka potomce smo že skupaj zalivali, ko so bili še v porodnišnici.
Vse stvari pa so v paketu. Zdravje in zdrav – smrad. Kdor se hoče izogniti manj prijetnim stvarem, se ponavadi izogne – življenju!
Ja, dragi Turdus, sedaj sem prepričan kdo si. Stvari so res ponavadi v paketu – učinki in stranski učinki. Ne bre eno brez drugega. V farmaciji je tako in tudi nasploh v življenju.
Oglasi se še kaj. Zelo iskrivo razpravljaš – kot vedno.
…tudi sam sem član “kluba česnoljubcev”. V podporo razmišljanju o koristnosti tale povezava ugledne ameriške hiše zdravja, ki ne piše navijaško: http://www.mayoclinic.com/health/garlic/NS_patient-garlic. Moti me, da je v večini naših marketov na voljo česen kitajskega izvora, ki mu ne zaupam najbolj ob pogostih pomislekih o obsegu rabe pesticidov v kitajski kmetijski pridelavi. Zato grem raje na domačo tržnico po slovenski pridelek.